זהב

רקע

הזהב הינו מתכת אצילה נדירה ורכה הנמנית על היסודות הכימיים וסימולה Au . הזהב ניתך בטמפרטורה גבוהה מאד של כ- 1,064 מעלות צלזיוס והוא מתקשה מאד להתרכב עם חומרים אחרים, כך שהוא מופיע בטבע בצורה כמעט טהורה.
השימוש הקדום בזהב, החל במצרים העתיקה בשנת 2600 לפני הספירה. מקבץ התכונות הייחודיות של הזהב, המאפשרות למתכת היקרה להראות מבריקה כמעט בכל תנאי, ביחד עם הרכות היחסית ההופכת אותו לנח לעיבוד, הקנו לזהב לאורך השנים מעמד מיוחד. כך הפך הזהב לסמל סטאטוס באמצעות התקשטות בו, שימושים טקסיים שונים ושימוש בזהב כבסיס לכסף. שימושיו העיקריים כיום הינם לתעשיית התכשיטים וכן לשימושים תעשייתיים שונים כגון: רכיבי תקשורת ואלקטרוניקה, ציפוי דק של משטחים, זרז בכימיה אורגנית, טיפול בסרטן ומחלות נוספות, שימושים בתחום הדנטאלי ועוד.
בנוסף, משמש הזהב כמלאי מוניטארי או כמצבור מגבה של הסקטור הרשמי )בנקים מרכזיים של מדינות, גופים ממשלתיים ומוסדות בינלאומיים כדוגמת הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומי(.
נהוג לצטט את מחיר הזהב לפי יחידת משקל הנקראת אונקייה ) Troy Ounce ( – המקבילה לכ- 31.1 גרם.

הזהב נתפס ע"י המשקיעים בעולם כנכס בטוח, העמיד בפני אינפלציה, משברים כלכליים,

סכסוכים ומלחמות ומהווה למעשה מקלט למשקיעים בתקופה בה אי הוודאות שוררת.

המשבר הכלכלי הנוכחי העלה את קרנו של הזהב. הנהירה אל חוף המבטחים והצורך המיידי בהפחתת סיכון, העלו משמעותית את הביקוש לזהב ככלי השקעה ותרמו לעלייה ניכרת במחיר המתכת הצהובה, אשר מחירה האמיר אל מעל 1,100 $ לאונקיה.
כאמור, ההשקעה בזהב פופולארית בעיקר בעתות משבר, בהן מחפשים המשקיעים אחר השקעה בטוחה, השומרת על ערכה ומשמשת כהגנה בטווח הארוך מפני אינפלציה אפשרית. כתוצאה מהמדיניות המוניטארית של בנקים מרכזיים בעולם, הכוללת הדפסת כסף בכמויות משמעותיות, העלולה ליצור לחצים אינפלציוניים בעתיד.
שנת 2008 , אשר הסתיימה בירידות שערים חדות במדדי המניות ברחבי הגלובוס, היטיבה עם משקיעי הזהב, אשר רשמו תשואה חיובית דולרית של כ- 5.8% . תשואה זו בולטת לחיוב, לאור העובדה כי הזהב היה המתכת היחידה אשר הניבה למשקיעים בה תשואה חיובית במהלך השנה החולפת. שנת 2009 נפתחה אף היא ברגל ימין עבור משקיעי הזהב, אשר הוסיף לערכו כ- 30% מתחילת שנת 2009 כשמחירה של אונקיה האמיר לכ- 1140$ . הסיבה העיקרית לעליות טמונה בחששם של המשקיעים מפני התפרצות אינפלציונית כתוצאה מהמדיניות המוניטארית הרחבה של הבנקים המרכזיים השונים ברחבי העולם ותוכניות הסיוע האדירות בהיקפן, עליהן הכריזו הממשלות השונות ובראשן ארה"ב.
יצור הזהב בשנת 2008 ירד זו השנה השמינית ברציפות, כשהתקופה האחרונה מתאפיינת בירידת ביקושים מצד ענף התכשיטים אשר היווה כ- 68% מסך הביקוש העולמי לזהב בשנים האחרונות( והתעשייה, כשמנגד חלה עלייה ניכרת בביקוש לזהב מצד גופי ההשקעה ופעילות ענפי ה- ETSs ותעודות הסל. הזהב הינו משאב נדיר והביקוש לו גבוה משמעותית מהכמות המופקת מהמכרות. למעשה, ללא מחזור זהב ומכירת רזרבות המוחזקות ע"י בנקים מרכזיים ומוסדות ממשלתיים ברחבי העולם, לא ניתן לספק את הביקוש העולמי למתכת הצהובה.

בסקירות האחרונות הערכתי שכיוונו של הזהב מעלה, ולא רק בטווח הקצר כי אם בטווחים הארוכים יותר. יעד המחירים הסופי, למרות שהוא בלתי ניתן לחישוב, שוכן מעל לרמת 714 דולר לאונקיה, כך שבמהלך התקופה הבאה אפשר כללית לצפות להמשך ההתחזקות. כלומר, כל ירידה תהיה ירידה לצורך עלייה. במהלך השבוע האחרון המשיך הזהב להתחזק תוך שהוא חוצה מעלה את רמת 665 דולר לאונקיה.


Incoming search terms for the article:

חיפוש באתר

 

מוצרים – אבא עשיר אבא עני